Aktivt företag
OSID Stallmästaren AB
Översikt
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av märkesutrustning och rekvisita för djurhållning, handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 22260 Annan plastvarutillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skaragatan 110
- Postnummer & ort
- 53140 LIDKÖPING
- Registrerat namn
- OSID Stallmästaren ABReg 2009-05-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
29,2 mkr
▲ 27,4 %Årets resultat
3,9 mkr
▲ 274,9 %Tillgångar
26,7 mkr
▲ 23,7 %Eget kapital
18,9 mkr
▲ 6,9 %Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
20,4 mkr
▲ 24,4 %Totala skulder
7,8 mkr
▲ 99,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 29 150 278 | 22 887 409 | 22 762 302 |
| Övriga externa kostnader | 7 530 685 | 7 619 348 | 7 408 993 |
| Personalkostnader | 5 202 938 | 5 005 427 | 5 140 134 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 957 375 | 1 156 868 | −511 251 |
| Resultat e. fin. poster | 4 956 403 | 1 179 287 | −604 829 |
| Resultat före skatt | 4 956 403 | 1 179 287 | −604 829 |
| Årets resultat | 3 928 410 | 1 047 979 | −604 829 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 675 834 | 2 132 378 | 2 486 040 |
| Omsättningstillgångar | 25 059 790 | 19 487 706 | 17 560 858 |
| Kassa & bank | 20 395 319 | 16 390 895 | 13 077 142 |
| Summa tillgångar | 26 735 624 | 21 620 084 | 20 046 898 |
| Eget kapital | 18 925 361 | 17 696 951 | 16 648 972 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 810 263 | 3 923 133 | 3 397 926 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 22,8 mkr (2023) till 29,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,9 mkr, en nettomarginal på 13,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, annan plastvarutillverkning (SNI 22260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,9 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidköping
Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.
- 24 sju Lidköping ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige ABAB
- 24-Sju Snabbköp Sverige ABAB
- 24Seven Global ABAB
- 24SJU Gross Sweden ABAB
- 3EL i Lidköping ABAB
- 404 Personal Not Found ABAB
- 4ACE Solutions ABAB