Ösmo svets och smide AB
Översikt
Tillverkning, reparation och montering av stålkonstruktioner så som balkar, rörkonstruktioner till byggnader samt avväxlingar, staket, trappräcken och annan byggsmide. Svetsning och reparation av maskiner så som lastbilar, traktorer, truckar, grävmaskiner, skopor, entreprenadmaskiner. Bolaget kommer även att bedriva verksamhet inom fastighetsskötsel och utföra diverse byggarbeten.
- Registrerat
- 1 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25120 Tillverkning av dörrar och fönster av metall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Teknikervägen 15C
- Postnummer & ort
- 14945 NYNÄSHAMN
- Registrerat namn
- Ösmo svets och smide ABReg 2021-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 930 283 | 3 747 466 | 3 585 932 | 2 610 763 |
| Övriga externa kostnader | 1 213 807 | 1 172 599 | 1 051 577 | 647 032 |
| Personalkostnader | 1 469 363 | 1 483 851 | 1 249 369 | 630 187 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −264 033 | 285 208 | 297 972 | 577 951 |
| Resultat e. fin. poster | −264 168 | 275 054 | 293 180 | 576 887 |
| Resultat före skatt | 15 832 | 205 054 | 223 180 | 436 887 |
| Årets resultat | 10 895 | 159 471 | 176 672 | 346 495 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 111 905 | 136 436 | 183 956 | 182 718 |
| Omsättningstillgångar | 578 606 | 918 521 | 1 038 010 | 724 272 |
| Kassa & bank | 145 187 | 242 534 | 166 035 | 175 936 |
| Summa tillgångar | 690 511 | 1 054 957 | 1 221 966 | 906 990 |
| Eget kapital | 178 533 | 347 638 | 368 167 | 371 495 |
| Långfristiga skulder | 36 795 | 55 946 | 73 447 | 49 900 |
| Kortfristiga skulder | 475 183 | 371 373 | 570 352 | 345 595 |
| Soliditet (%) | 25,9 % | 54,0 % | 43,8 % | 53,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 21,8 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 25,9 % vid årets slut, ned från 53,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av dörrar och fönster av metall (SNI 25120). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nynäshamn
Andra registrerade bolag med säte i Nynäshamn.
- 2 Hansson ABAB
- 2 Hansson Entreprenad ABAB
- 3W Transport ABAB
- 4ward Group ABAB
- A & G Consulting ABAB
- A-söm Nynäshamn Segel & Kapell ABAB
- A.G. Leksaker Holding ABAB
- A.Lundell Byggservice ABAB