Aktivt företag
Östervärnsgrillen AB
Översikt
Bolaget ska bedriva försäljning av snabbmat samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 september 1997
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 28136 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Östervärnsgrillen ABReg 2016-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
7,7 mkr
▲ 17,5 %Årets resultat
33 tkr
▼ 93,8 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 31,9 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 79,8 %Soliditet
43,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 44,8 %Totala skulder
1,5 mkr
▲ 9,8 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 696 278 | 6 548 146 | 5 245 414 | 4 031 630 |
| Övriga externa kostnader | 1 500 329 | 968 065 | 543 531 | 304 410 |
| Personalkostnader | 3 307 533 | 2 429 371 | 2 294 181 | 2 314 611 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 191 979 | 539 031 | 426 252 | 256 028 |
| Resultat e. fin. poster | 189 413 | 532 503 | 359 427 | 243 103 |
| Resultat före skatt | 189 413 | 532 503 | −718 849 | 71 648 |
| Årets resultat | 32 773 | 532 503 | 2 | 157 376 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 572 017 | 709 692 | 407 139 | 343 377 |
| Omsättningstillgångar | 2 076 913 | 1 298 883 | 794 097 | 1 255 548 |
| Kassa & bank | 1 619 556 | 1 118 684 | 297 754 | 547 876 |
| Summa tillgångar | 2 648 930 | 2 008 575 | 1 201 236 | 1 598 925 |
| Eget kapital | 1 137 528 | 632 503 | 100 002 | 257 376 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 560 | 5 662 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 511 402 | 1 374 512 | 1 095 572 | 1 341 549 |
| Soliditet (%) | 43,0 % | 22,0 % | 8,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,0 mkr (2018) till 7,7 mkr (2021).
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 43,0 % vid årets slut, upp från 16,0 % (2018).
Rörelsemarginal
2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,5 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+24,1 % per år
2018 till 2021
Avkastning på eget kapital
2,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
453 tkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2020-03-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB