I konkurs

Östra Ryds måleri AB

AB Org.nr 5568756372
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva byggnadsmåleri och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 december 2011
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bodavägen 10
Postnummer & ort
61496 ÖSTRA RYD
Registrerat namn
Östra Ryds måleri ABReg 2011-12-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processKonkurs, inledd 2026-06-15

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,5 mkr
▼ 6,3 %
Årets resultat
-31 tkr
▼ 155,7 %
Tillgångar
325 tkr
▼ 17,3 %
Eget kapital
111 tkr
▼ 21,9 %
Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
43 tkr
Totala skulder
213 tkr
▼ 14,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 509 067 1 611 160 2 657 541 2 383 135 2 189 949
Övriga externa kostnader 430 294 280 158 518 132 446 223 -
Personalkostnader 924 363 935 894 1 608 398 1 555 695 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −21 036 76 919 28 082 −63 898 -
Resultat e. fin. poster −31 269 73 326 21 987 −67 409 52 168
Resultat före skatt −31 269 73 326 21 987 −67 409 -
Årets resultat −31 269 56 136 21 987 −67 409 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 324 696 392 705 474 593 407 661 -
Kassa & bank 42 566 - 0 19 411 -
Summa tillgångar 324 696 392 705 474 593 407 661 -
Eget kapital 111 484 142 753 86 617 64 630 -
Långfristiga skulder 0 49 299 138 150 16 072 -
Kortfristiga skulder 213 212 200 653 249 826 326 959 -
Soliditet (%) 50,0 % 36,4 % 18,3 % 15,9 % 23,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,7 mkr (2022) till 1,5 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en förlust på 31 tkr, en nettomarginal på −2,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 50,0 % vid årets slut, upp från 15,9 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−28,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
755 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Östra Ryds måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Östra Ryd

Andra registrerade bolag med säte i Östra Ryd.

Alla företag i Östra Ryd →