Aktivt företag
Otterbäckens Mat Med Mera AB
Översikt
Restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 30 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 68152 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Otterbäckens Mat Med Mera ABReg 2019-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 10,4 %Årets resultat
279 tkr
▲ 606,5 %Tillgångar
907 tkr
▲ 9,6 %Eget kapital
418 tkr
▲ 200,2 %Soliditet
46,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
30 tkr
▲ 1485,6 %Totala skulder
488 tkr
▼ 29,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 779 183 | 1 985 137 | 2 627 417 | 3 195 023 | 3 574 407 |
| Övriga externa kostnader | 391 369 | 507 877 | 640 131 | - | - |
| Personalkostnader | 498 972 | 571 987 | 986 529 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 310 533 | −52 570 | −119 763 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 309 846 | −55 091 | −122 245 | 11 714 | 136 938 |
| Resultat före skatt | 309 846 | −55 091 | −122 245 | - | - |
| Årets resultat | 279 010 | −55 091 | −122 245 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 767 610 | 794 102 | 820 594 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 139 018 | 33 199 | 4 957 | - | - |
| Kassa & bank | 30 159 | 1 902 | −13 916 | - | - |
| Summa tillgångar | 906 628 | 827 301 | 825 551 | - | - |
| Eget kapital | 418 357 | 139 348 | −55 562 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 488 271 | 687 953 | 881 113 | - | - |
| Soliditet (%) | 46,1 % | 16,8 % | -6,7 % | 6,8 % | 5,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 3,6 mkr (2021) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 279 tkr, en nettomarginal på 15,7 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,1 % vid årets slut, upp från 6,8 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,28).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−16,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-09-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB