Aktivt företag
OutMeals AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Bolaget skall bedriva måltidsservice, grossiströrelse inom livsmedels- och restaurangutrustning, konsultverksamhet inom måltidssektorn samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 september 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Bransch (SNI)
- SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stålgatan 12
- C/o
- Pelle Höckerbo
- Postnummer & ort
- 43232 VARBERG
- Registrerat namn
- OutMeals ABReg 2014-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
340,3 mkr
▼ 19,0 %Årets resultat
52,0 mkr
▼ 35,4 %Tillgångar
182,9 mkr
▲ 13,1 %Eget kapital
63,2 mkr
▼ 22,1 %Anställda
44
Medelantal
Totala skulder
62,4 mkr
▲ 48,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 340 269 347 | 419 992 465 | 271 264 000 | 49 526 267 | 56 066 626 |
| Övriga externa kostnader | 18 858 419 | 14 658 118 | - | 4 500 458 | 3 376 153 |
| Personalkostnader | 26 674 234 | 24 687 633 | - | 4 358 075 | 4 946 126 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 84 643 864 | 120 467 346 | - | 9 372 830 | 9 840 364 |
| Resultat e. fin. poster | 84 926 194 | 121 614 077 | - | 9 362 517 | 8 813 556 |
| Resultat före skatt | 66 059 552 | 101 614 077 | - | 6 988 530 | 6 585 138 |
| Årets resultat | 52 034 904 | 80 492 205 | - | 5 521 407 | 5 154 495 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 215 303 | 3 162 606 | - | 538 830 | 473 202 |
| Omsättningstillgångar | 173 733 261 | 158 532 674 | - | 20 567 404 | 26 345 575 |
| Kassa & bank | - | - | - | 4 512 033 | 1 440 548 |
| Summa tillgångar | 182 948 564 | 161 695 280 | - | 21 106 234 | 26 818 777 |
| Eget kapital | 63 182 577 | 81 147 673 | - | 7 657 456 | 8 136 049 |
| Långfristiga skulder | 539 777 | 0 | - | 0 | 838 |
| Kortfristiga skulder | 61 896 009 | 42 084 049 | - | 4 985 219 | 12 592 318 |
| Soliditet (%) | - | - | - | 68,5 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 19,0 % jämfört med 2023, till 340,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 52,0 mkr, en nettomarginal på 15,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+57,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
82,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,7 mkr
44 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB