Avregistrerat
Överås Veteranbildelar Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall till föremål för sin verksamhet har försäljning av bilreservdelar samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 juni 1988
- Avregistrerat
- 14 augusti 2025
- Avregistreringsorsak
- Likvidation
- Registreringsland
- Sverige
- Gatuadress
- Box 292
- C/o
- c/o Svenska Standardbolag AB
- Postnummer & ort
- 79127 FALUN
- Registrerat namn
- Överås Veteranbildelar AktiebolagReg 1988-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
263 tkr
▲ 3,5 %Årets resultat
5 tkr
▲ 141,8 %Tillgångar
309 tkr
▲ 2,6 %Eget kapital
226 tkr
▲ 2,5 %Soliditet
73,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
131 tkr
▲ 12,7 %Totala skulder
83 tkr
▲ 3,1 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 263 345 | 254 355 | 337 165 | 333 005 | 395 594 |
| Övriga externa kostnader | 144 551 | 134 253 | 135 518 | 135 250 | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 2 535 | 18 690 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 328 | −12 956 | 22 381 | 24 852 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 419 | −12 951 | 19 181 | 21 652 | 36 270 |
| Resultat före skatt | 5 419 | −12 951 | 19 181 | 21 652 | - |
| Årets resultat | 5 419 | −12 951 | 19 181 | 21 652 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 308 949 | 301 008 | 313 272 | 326 380 | - |
| Kassa & bank | 131 496 | 116 718 | 102 964 | 96 034 | - |
| Summa tillgångar | 308 949 | 301 008 | 313 272 | 326 380 | - |
| Eget kapital | 225 739 | 220 320 | 233 271 | 314 090 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 83 210 | 80 688 | 80 001 | 12 290 | - |
| Soliditet (%) | 73,1 % | 73,2 % | 75,0 % | 96,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen ökade med 3,5 % jämfört med 2022, till 263 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 2,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,1 % vid årets slut, ned från 96,0 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−9,7 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
2,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB