Aktivt företag

Oxelösunds Båtvarv Aktiebolag

AB Org.nr 5562739119
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget skall bedriva varvs- och rederirörelse, agentur, tillverkning och försäljning av båtar, båtutrustning och konsthantverk med marin anknytning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 april 1986
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 339
Postnummer & ort
76124 NORRTÄLJE
Registrerat namn
Oxelösunds Båtvarv AktiebolagReg 1996-04-17

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
7,3 mkr
▲ 7,3 %
Årets resultat
4,6 mkr
▲ 1393,0 %
Tillgångar
20,4 mkr
▼ 1,2 %
Eget kapital
19,0 mkr
▲ 157,5 %
Soliditet
93,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
795 tkr
▲ 36,7 %
Totala skulder
1,4 mkr
▼ 89,6 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 292 091 6 795 951 8 031 000 7 778 000
Övriga externa kostnader 2 010 269 2 369 437 - -
Personalkostnader 3 514 256 3 426 527 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −328 080 −981 098 - -
Resultat e. fin. poster −328 525 −983 800 6 000 −297 000
Resultat före skatt 4 644 225 −362 800 - -
Årets resultat 4 644 225 −359 180 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 15 905 196 16 497 538 - -
Omsättningstillgångar 4 513 393 4 160 308 - -
Kassa & bank 795 182 581 486 - -
Summa tillgångar 20 418 589 20 657 846 - -
Eget kapital 19 038 943 7 394 719 - -
Långfristiga skulder 162 164 12 141 669 - -
Kortfristiga skulder 1 217 482 1 121 458 - -
Soliditet (%) 93,2 % 35,8 % 35,9 % 31,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 7,3 % jämfört med 2023, till 7,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 4,6 mkr, en nettomarginal på 63,7 %.
  • Soliditeten var 93,2 % vid årets slut, upp från 31,7 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av fritidsbåtar (SNI 30120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
63,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
6 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Oxelösunds Båtvarv Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-21 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norrtälje

Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.

Alla företag i Norrtälje →