P. Dubois Consult and Investment Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, utveckla och kommersialisera programvara och appar samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall vidare bedriva jord- och skogsbruk samt äga och förvalta egendom.
- Registrerat
- 18 juli 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hovås Bautastensväg 9
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- P. Dubois Consult and Investment AktiebolagReg 1996-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 984 | 0 | −1 | −1 | - |
| Övriga externa kostnader | 58 268 | 49 849 | 412 156 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −54 325 | −49 849 | −412 157 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −53 950 | −48 909 | −412 127 | −3 326 | −6 766 |
| Resultat före skatt | −53 950 | −48 909 | −412 127 | - | - |
| Årets resultat | −53 950 | −48 909 | −412 127 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 351 017 | 3 200 227 | 2 333 689 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 100 207 | 275 842 | 548 463 | - | - |
| Kassa & bank | 46 200 | 46 330 | 47 325 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 451 224 | 3 476 069 | 2 882 152 | - | - |
| Eget kapital | 99 999 | 145 658 | 194 566 | - | - |
| Långfristiga skulder | 3 351 225 | 3 195 442 | 2 536 890 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 0 | 134 969 | 150 696 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,9 % | 4,2 % | 6,8 % | 34,5 % | 34,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en förlust på 54 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 2,9 % vid årets slut, ned från 34,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför P. Dubois Consult and Investment Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB