Aktivt företag
P & E Company AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget skall importera livsmedel av olika slag samt bedriva försäljningsverksamhet med livsmedel inom detaljhandeln mot andra företag, samt ha grosshandel med kartonger och förpackningar.Bolaget skall handla också med smycken, bijouterier, presentartiklar, glas, heminredning och leksaker inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46170 Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogaberg 106
- Postnummer & ort
- 42249 HISINGS BACKA
- Registrerat namn
- P & E Company ABReg 2024-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
750 tkr
▲ 51,9 %Årets resultat
411 tkr
▲ 53,0 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 40,9 %Eget kapital
637 tkr
▲ 21,0 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 72,4 %Totala skulder
218 tkr
▲ 27,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 750 040 | 493 879 | 206 977 | 128 650 | 278 752 |
| Övriga externa kostnader | 42 476 | 41 149 | 49 590 | 74 541 | 192 408 |
| Personalkostnader | 16 944 | 15 200 | - | 0 | 12 352 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 690 620 | 437 530 | 264 223 | 50 020 | −162 430 |
| Resultat e. fin. poster | 690 032 | 437 929 | 263 726 | 48 911 | −164 142 |
| Resultat före skatt | 520 032 | 337 929 | 263 726 | 48 911 | −164 142 |
| Årets resultat | 410 599 | 268 404 | 221 410 | 48 911 | −164 142 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 124 995 | 798 157 | 376 602 | 242 806 | 170 910 |
| Kassa & bank | 1 014 705 | 588 704 | 334 763 | 62 196 | 2 817 |
| Summa tillgångar | 1 124 995 | 798 157 | 376 602 | 242 806 | 170 910 |
| Eget kapital | 637 265 | 526 666 | 258 262 | 36 852 | −12 059 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 217 730 | 171 491 | 118 340 | 205 954 | 182 969 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 76,0 % | 69,0 % | 15,0 % | -7,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 129 tkr (2022) till 750 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 411 tkr, en nettomarginal på 54,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 15,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
92,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
54,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+28,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
750 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-11-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hisings Backa
Andra registrerade bolag med säte i Hisings Backa.
- 1 Food Sverige ABAB
- 1731 Consulting ABAB
- 2 Grader Media ABAB
- 2ctrl Twocontrol ABAB
- 365 Elteknik ABAB
- 3D ButiksInredning ABAB
- 3R Solutions Holding ABAB
- 422 Solutions & Software ABAB