Aktivt företag
P Erago System Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, utveckling och försäljning av verktyg samt övrig därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 mars 1973
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25630 Tillverkning av verktyg och redskap
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- BOX 58
- Postnummer & ort
- 17821 EKERÖ
- Registrerat namn
- P Erago System AktiebolagReg 1993-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 9,8 %Årets resultat
238 tkr
▲ 42,8 %Tillgångar
848 tkr
▲ 2,9 %Eget kapital
600 tkr
▲ 12,9 %Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
71 tkr
▲ 344,6 %Totala skulder
248 tkr
▼ 15,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 415 277 | 2 199 760 | 2 317 000 | 1 124 000 |
| Övriga externa kostnader | 416 720 | 675 136 | - | - |
| Personalkostnader | 405 160 | 214 562 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 306 169 | 178 264 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 301 152 | 166 942 | 523 000 | 467 000 |
| Resultat före skatt | 301 152 | 166 942 | - | - |
| Årets resultat | 238 423 | 166 942 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 848 082 | 823 907 | - | - |
| Kassa & bank | 71 451 | 16 070 | - | - |
| Summa tillgångar | 848 082 | 823 907 | - | - |
| Eget kapital | 600 345 | 531 921 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 247 737 | 291 986 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,8 % | 64,6 % | 79,8 % | 171,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 9,8 % jämfört med 2023, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 238 tkr, en nettomarginal på 9,9 %.
- Soliditeten var 70,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+29,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
39,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ekerö
Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.
- 1977 ABAB
- 19sjuttifem Konsult ABAB
- 32 Holding AktiebolagAB
- 360 Projekt Holding ABAB
- 3R Rask Rapport & Redovisning ABAB
- 3T Consulting ABAB
- 4reconciliation ABAB
- 4Trust Svenska ABAB