Aktivt företag
P&G Gruppen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva cateringverksamhet inom privat och företagsevenemang, mässor, kongresser, sportevenemang, konserter. Bolaget ska även projektleda och koordinera catering och evenemang. Samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snipeliden 6
- Postnummer & ort
- 52345 ULRICEHAMN
- Registrerat namn
- P&G Gruppen ABReg 2023-09-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,9 mkr
▲ 56,1 %Årets resultat
56 tkr
▼ 69,8 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 62,8 %Eget kapital
267 tkr
▲ 26,6 %Soliditet
21,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
495 tkr
▲ 227,9 %Totala skulder
994 tkr
▲ 76,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 860 713 | 2 473 157 |
| Övriga externa kostnader | 2 099 283 | 599 379 |
| Personalkostnader | 276 135 | 529 956 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 83 284 | 236 813 |
| Resultat e. fin. poster | 78 058 | 236 834 |
| Resultat före skatt | 78 058 | 236 834 |
| Årets resultat | 56 202 | 186 000 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 293 522 | 98 410 |
| Omsättningstillgångar | 967 675 | 676 094 |
| Kassa & bank | 495 364 | 151 073 |
| Summa tillgångar | 1 261 197 | 774 504 |
| Eget kapital | 267 202 | 211 000 |
| Långfristiga skulder | 391 666 | - |
| Kortfristiga skulder | 602 329 | 563 504 |
| Soliditet (%) | 21,2 % | 27,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 56 tkr, en nettomarginal på 1,5 %.
- Soliditeten var 21,2 % vid årets slut, ned från 27,2 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
21,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ulricehamn
Andra registrerade bolag med säte i Ulricehamn.
- 610 D.LUX ABAB
- 9ian Holding ABAB
- A&E Helander ABAB
- AB Aktiv Trafikutbildning i VästAB
- AB Bröderna StrålinAB
- AB Client Development i VegbyAB
- AB EmmemAB
- AB Hökerum Södra Änggården kv 11AB