Aktivt företag
P:son Holding AB
Översikt
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26160 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- P:son Holding ABReg 2022-07-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
990 tkr
▲ 37,9 %Årets resultat
935 tkr
▲ 1567,3 %Tillgångar
6,4 mkr
▼ 16,2 %Eget kapital
4,4 mkr
▼ 11,3 %Soliditet
91,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
304 tkr
▼ 51,2 %Totala skulder
134 tkr
▼ 83,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 989 995 | 717 696 | 6 589 598 | 2 974 350 |
| Övriga externa kostnader | 115 411 | 136 535 | - | - |
| Personalkostnader | 886 276 | 575 291 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −230 782 | −422 607 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 935 027 | −358 630 | 5 868 762 | 2 801 810 |
| Resultat före skatt | 935 027 | −58 630 | - | - |
| Årets resultat | 935 027 | −63 724 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 5 692 991 | 5 007 889 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 676 941 | 2 591 827 | - | - |
| Kassa & bank | 303 560 | 621 465 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 369 932 | 7 599 716 | - | - |
| Eget kapital | 4 360 915 | 4 915 888 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 134 017 | 808 828 | - | - |
| Soliditet (%) | 91,8 % | 84,3 % | 75,7 % | 59,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 37,9 % jämfört med 2024, till 990 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 935 tkr, en nettomarginal på 94,4 %.
- Soliditeten var 91,8 % vid årets slut, upp från 59,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−23,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
94,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+37,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−61,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
990 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-13
2 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB