Aktivt företag
På Jobb AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Konsultverksamhet inom öppen och slutenvård.
- Registrerat
- 22 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kronogatan 5
- C/o
- c/o Martin Källqvist
- Postnummer & ort
- 43141 MÖLNDAL
- Registrerat namn
- På Jobb ABReg 2022-08-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▲ 0,6 %Årets resultat
310 tkr
▲ 19,1 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 13,0 %Eget kapital
820 tkr
▲ 15,4 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
96 tkr
▼ 81,2 %Totala skulder
207 tkr
▼ 56,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 629 225 | 1 619 657 | 2 021 303 |
| Övriga externa kostnader | 87 003 | 132 042 | 197 801 |
| Personalkostnader | 1 164 119 | 1 164 348 | 1 042 206 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 378 103 | 323 267 | 781 296 |
| Resultat e. fin. poster | 391 372 | 329 607 | 781 220 |
| Resultat före skatt | 391 372 | 329 607 | 781 220 |
| Årets resultat | 309 607 | 259 957 | 620 275 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 540 000 | 180 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 486 109 | 999 201 | 1 068 192 |
| Kassa & bank | 96 423 | 514 186 | 690 161 |
| Summa tillgångar | 1 026 109 | 1 179 201 | 1 068 192 |
| Eget kapital | 819 589 | 709 982 | 645 275 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 206 520 | 469 219 | 422 917 |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 60,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 310 tkr, en nettomarginal på 19,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölndal
Andra registrerade bolag med säte i Mölndal.
- .709 Media & Consulting ABAB
- +46 Transport ABAB
- 07x Invest ABAB
- 0x7F Consulting ABAB
- 151 Consulting ABAB
- 1566 Holding ABAB
- 1745 Electric ABAB
- 22:22 Invest ABAB