Aktivt företag
PAGRAND Studio AB
Översikt
Bolaget skall bedriva idéskapande och produktion av innehåll, marknadsföring och kommunikation för främst digitala kanaler, webb, TV och radio samt events. Konsulttjänster inom innehåll i digitala kanaler, marknadsföring, kommunikation och media samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Högomsvägen 14
- Postnummer & ort
- 18350 TÄBY
- Registrerat namn
- PAGRAND Studio ABReg 2024-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▼ 63,8 %Årets resultat
-774 tkr
▼ 274,3 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 41,7 %Eget kapital
254 tkr
▼ 75,3 %Soliditet
24,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
153 tkr
▼ 31,1 %Totala skulder
786 tkr
▲ 3,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 242 474 | 3 428 809 | 5 307 006 | 7 033 113 | 3 264 860 |
| Övriga externa kostnader | 630 090 | 840 755 | 892 178 | 1 370 430 | 827 299 |
| Personalkostnader | 1 016 164 | 2 469 969 | 2 546 450 | 2 128 662 | 1 545 063 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −783 906 | −899 748 | 182 776 | 1 255 000 | 820 936 |
| Resultat e. fin. poster | −774 315 | −907 859 | 167 875 | 1 252 020 | 814 294 |
| Resultat före skatt | −774 315 | −206 859 | 98 875 | 909 020 | 601 294 |
| Årets resultat | −774 315 | −206 859 | 47 928 | 696 705 | 464 003 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 757 648 | 934 482 | 545 163 | 6 946 | 28 971 |
| Omsättningstillgångar | 282 636 | 850 920 | 3 051 798 | 3 591 838 | 1 607 254 |
| Kassa & bank | 152 765 | 221 702 | 1 779 125 | 1 576 250 | 615 080 |
| Summa tillgångar | 1 040 284 | 1 785 402 | 3 596 961 | 3 598 784 | 1 636 225 |
| Eget kapital | 253 900 | 1 028 215 | 1 235 074 | 1 404 537 | 707 832 |
| Långfristiga skulder | 325 882 | 385 399 | 440 242 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 460 502 | 371 788 | 1 220 645 | 1 562 247 | 639 393 |
| Soliditet (%) | 24,4 % | 57,6 % | 49,8 % | 53,0 % | 57,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 7,0 mkr (2021) till 1,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 774 tkr, en nettomarginal på −62,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,4 % vid årets slut, ned från 53,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,61).
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−63,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−62,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−63,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−21,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−305,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
414 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 002 Node ABAB
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Asian Takeaway HandelsbolagHB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 100% Present Value ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB