Palms Healthcare AB
Översikt
Bolagets verksamhetsföremål är föreläsnings-, bemannings- och läkartjänster inom hälso- och sjukvård. Till detta erbjuds även beteendevetenskapliga föreläsnings-, konsult-, kurators- och coachningstjänster och därmed förenligt verksamhet. Övrig verksamhet omfattar att äga och förvalta aktier, fonder, konst, valuta och fast egendom.
- Registrerat
- 5 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogsvägen 70
- Postnummer & ort
- 82135 BOLLNÄS
- Registrerat namn
- Palms Healthcare ABReg 2020-04-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 29 520 | 210 077 | 813 320 | 667 750 | 901 529 |
| Övriga externa kostnader | 31 895 | 21 760 | 27 132 | - | - |
| Personalkostnader | 105 755 | 60 090 | 61 403 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −105 495 | 135 888 | 736 383 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −88 517 | 197 664 | 768 954 | 610 323 | 776 750 |
| Resultat före skatt | −88 517 | 349 664 | 1 001 954 | - | - |
| Årets resultat | −88 517 | 276 992 | 793 870 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 230 730 | 1 382 368 | 1 947 931 | - | - |
| Kassa & bank | 711 870 | 1 165 936 | 1 739 014 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 230 730 | 1 382 368 | 1 947 931 | - | - |
| Eget kapital | 1 137 337 | 1 225 854 | 1 376 863 | - | - |
| Långfristiga skulder | 82 199 | 71 476 | 55 001 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 194 | 85 038 | 364 067 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,4 % | 88,7 % | 76,9 % | 65,9 % | 64,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 813 tkr (2023) till 30 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 89 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,4 % vid årets slut, upp från 65,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bollnäs
Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.
- 0278 Invest ABAB
- 3 i D ABAB
- 3 line sign AktiebolagAB
- 3D Delta Design ABAB
- 3North ABAB
- A Palmborn Invest ABAB
- Å. Eklunds Bleck- & Plåtslageri AktiebolagAB
- A. Forsells Fastigheter i Söderhamn ABAB