Aktivt företag

Palpaz AB

AB Org.nr 5590987771
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva sjuk och hälsovård, import och försäljning av kläder och smycken, värdepappersförvaltning, fastighets- förvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
30 januari 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Bransch (SNI)
SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
64196 KATRINEHOLM
Registrerat namn
Palpaz ABReg 2017-01-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,5 mkr
▼ 17,3 %
Årets resultat
360 tkr
▲ 551,8 %
Tillgångar
1,4 mkr
▲ 26,7 %
Eget kapital
1,2 mkr
▲ 28,6 %
Soliditet
80,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 36,4 %
Totala skulder
280 tkr
▲ 19,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 470 393 1 777 404 554 097 1 967 000 1 900 000
Övriga externa kostnader 202 808 231 788 161 983 - -
Personalkostnader 814 518 1 333 757 993 152 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 453 067 211 859 −601 038 - -
Resultat e. fin. poster 454 166 −95 046 −602 273 1 119 000 1 068 000
Resultat före skatt 454 166 −95 046 −321 049 - -
Årets resultat 359 580 −79 596 −336 499 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - 0 313 044 - -
Omsättningstillgångar 1 447 725 1 142 215 971 228 - -
Kassa & bank 1 011 182 741 159 694 706 - -
Summa tillgångar 1 447 725 1 142 215 1 284 272 - -
Eget kapital 1 168 106 908 526 1 088 122 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 279 619 233 689 196 150 - -
Soliditet (%) 80,7 % 79,5 % 84,7 % 83,1 % 86,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 17,3 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 360 tkr, en nettomarginal på 24,5 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 80,7 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
30,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Palpaz AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-09 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Katrineholm

Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.

Alla företag i Katrineholm →