I konkurs
PAMEK AB
Översikt
Konsultverksamhet inom VVS samt förvaltning av lös och fast egendom, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Satellitvägen 7
- Postnummer & ort
- 24534 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- PAMEK ABReg 2018-08-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2025-09-22
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
15,8 mkr
▼ 11,3 %Årets resultat
-2,4 mkr
▼ 28,9 %Tillgångar
3,0 mkr
▼ 17,5 %Eget kapital
-4,1 mkr
▼ 145,9 %Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▲ 61,3 %Totala skulder
6,8 mkr
▲ 36,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 781 556 | 17 795 783 | - | - | 2 148 693 |
| Övriga externa kostnader | 2 758 755 | 2 811 521 | - | - | 527 650 |
| Personalkostnader | 7 036 833 | 6 700 018 | - | - | 165 304 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 049 887 | −1 903 146 | - | - | 236 323 |
| Resultat e. fin. poster | −2 404 781 | −2 002 121 | 284 000 | 159 000 | −469 008 |
| Resultat före skatt | −2 404 781 | −1 865 026 | - | - | −469 008 |
| Årets resultat | −2 404 781 | −1 865 026 | - | - | −521 825 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 351 627 | 337 543 | - | - | 440 367 |
| Omsättningstillgångar | 2 614 851 | 3 257 567 | - | - | 398 916 |
| Kassa & bank | 52 021 | 32 245 | - | - | 22 254 |
| Summa tillgångar | 2 966 478 | 3 595 110 | - | - | 839 283 |
| Eget kapital | −4 053 048 | −1 648 266 | - | - | −51 024 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 815 301 | 5 010 510 | - | - | 753 212 |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | 6,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 11,3 % jämfört med 2023, till 15,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2,4 mkr, en nettomarginal på −15,2 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−4,1 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,38).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−13,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−15,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+64,6 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB