Aktivt företag
Pandora Aerospace Industry AB
Översikt
Behandla olika delar av flygplansdelar särskilt broms och hjuldelar.
- Registrerat
- 29 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46141 Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18633 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Pandora Aerospace Industry ABReg 2018-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
14,2 mkr
▼ 6,9 %Årets resultat
722 tkr
▲ 245,5 %Tillgångar
4,4 mkr
▼ 47,9 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 44,4 %Soliditet
48,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
306 tkr
▼ 30,3 %Totala skulder
2,1 mkr
▼ 69,9 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 198 362 | 15 255 161 | 10 744 487 | 29 118 254 | 12 297 000 |
| Övriga externa kostnader | 625 129 | 469 061 | 151 170 | 114 188 | - |
| Personalkostnader | 1 831 415 | 642 590 | 577 562 | 668 175 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 220 264 | 369 655 | 586 429 | 1 142 000 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 220 136 | 355 287 | 565 440 | 1 106 559 | 559 000 |
| Resultat före skatt | 912 128 | 264 833 | 423 447 | 829 728 | - |
| Årets resultat | 721 780 | 208 933 | 332 288 | 652 004 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 446 230 | 8 533 485 | 5 438 921 | 7 217 629 | - |
| Kassa & bank | 305 521 | 438 355 | 199 931 | 698 022 | - |
| Summa tillgångar | 4 446 230 | 8 533 485 | 5 438 921 | 7 217 629 | - |
| Eget kapital | 1 408 058 | 975 278 | 981 346 | 858 057 | - |
| Långfristiga skulder | 15 000 | 15 000 | 250 000 | 820 842 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 066 121 | 6 894 164 | 3 648 985 | 5 122 134 | - |
| Soliditet (%) | 48,8 % | 17,5 % | 26,2 % | 16,4 % | 11,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 6,9 % jämfört med 2022, till 14,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 722 tkr, en nettomarginal på 5,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 48,8 % vid årets slut, upp från 16,4 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
Rörelsemarginal
8,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,9 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+3,7 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
51,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2024-02-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-09-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB