Papi Production AB
Översikt
Bolaget ska bedriva medieproduktion, journalistik, coaching, programledare. Podcast produktion, videoredigering för sociala medier. Fotografering och bildredigering. Research och samman- ställning av data. Musikproduktion, låtskrivande, idéverksamhet. Reklam, marknadsföring. Författarskap, royalty. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom hälsa och tränings_ verksamhet genom coaching, laserbehandling, uthyrning av FDA godkänd laserutrustning samt import och inköp av livsmedel och utrustnig och därmed förenlig verksamhet för träning och hälsa. Bolaget kommer äga och förvalta värdepapper och annan förenlig verksamhet för egen räkning.
- Registrerat
- 2 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 60100 Radiosändning och distribution av ljudinspelningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- 3 Blomstervägen
- C/o
- c/o Alexander Lindahl
- Postnummer & ort
- 15160 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Papi Production ABReg 2020-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 938 122 | 1 780 852 | 1 574 904 | 1 483 520 | 1 072 725 |
| Övriga externa kostnader | 63 802 | 123 591 | 53 185 | 101 311 | 95 843 |
| Personalkostnader | 1 127 603 | 1 052 323 | 961 568 | 972 001 | 598 913 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 685 637 | 549 177 | 559 151 | 359 479 | 374 900 |
| Resultat e. fin. poster | 712 504 | 560 644 | 559 268 | 359 479 | 374 900 |
| Resultat före skatt | 712 504 | 560 644 | 650 191 | 359 479 | 283 977 |
| Årets resultat | 535 153 | 418 583 | 497 935 | 272 450 | 206 148 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 688 405 | 389 308 | 255 392 | 133 000 | 73 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 137 397 | 1 254 562 | 1 144 645 | 892 181 | 496 296 |
| Kassa & bank | 1 053 851 | 1 178 944 | 1 028 887 | 811 145 | 496 189 |
| Summa tillgångar | 1 825 802 | 1 643 870 | 1 400 037 | 1 025 181 | 569 296 |
| Eget kapital | 1 190 268 | 1 050 116 | 818 532 | 503 598 | 231 148 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 182 197 | 276 754 | 376 505 | 297 660 | 174 225 |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 63,9 % | 58,0 % | 56,0 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2021) till 1,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 535 tkr, en nettomarginal på 27,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, radiosändning och distribution av ljudinspelningar (SNI 60100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB