Aktivt företag
PAR Consulting Sweden AB
Översikt
PAR Consulting Sweden AB utför konsultuppdrag inom sjöbefälstjänstgöring, logistik, turistguidning, försäljning och försäljningsutbildning.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rådmansgatan 7, 1 tr.
- C/o
- PER-ANDERS RADENCRANTZ
- Postnummer & ort
- 11425 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- PAR Consulting Sweden ABReg 2013-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
32 tkr
▼ 62,4 %Årets resultat
-45 tkr
▼ 186,5 %Tillgångar
62 tkr
▼ 41,2 %Eget kapital
38 tkr
▼ 23,3 %Soliditet
62,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
62 tkr
▲ 472,8 %Totala skulder
23 tkr
▼ 57,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 32 000 | 85 000 | 75 804 | 437 651 | 23 341 |
| Övriga externa kostnader | 2 707 | 14 098 | 35 021 | 251 875 | 75 638 |
| Personalkostnader | 74 292 | 18 868 | 33 435 | 57 665 | 10 725 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −44 999 | 52 034 | 7 348 | 128 111 | −63 022 |
| Resultat e. fin. poster | −45 013 | 52 025 | 7 336 | 128 085 | −63 022 |
| Resultat före skatt | −45 013 | 52 025 | 7 336 | 128 085 | −63 022 |
| Årets resultat | −45 013 | 52 025 | 7 336 | 128 085 | −63 022 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 61 761 | 105 108 | 36 665 | 187 982 | 88 008 |
| Kassa & bank | 61 747 | 10 779 | 36 197 | 179 101 | 16 495 |
| Summa tillgångar | 61 761 | 105 108 | 36 665 | 187 982 | 88 008 |
| Eget kapital | 38 341 | 50 000 | 25 222 | 100 885 | 25 301 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 23 420 | 55 108 | 11 443 | 87 097 | 62 707 |
| Soliditet (%) | 62,0 % | 48,0 % | 69,0 % | 54,0 % | 29,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 45 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 62,0 % vid årets slut, upp från 54,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−58,2 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
2,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB