Aktivt företag
Paradigma AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget arbetar med försäljning och uthyrning av produkter och tjänster inom IT, kommunikation och säkerhet. Företaget ska även bedriva kompetensutveckling som innefattar utbildning på gymnasial och vuxennivå samt företagsutbildningar.
- Registrerat
- 1 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85312 Kommunal vuxenutbildning o.d.
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85591 Arbetsmarknadsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 63910 Webbportaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Saldovägen 2A
- Postnummer & ort
- 17562 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Paradigma ABReg 2023-02-03
- Registrerat namn
- Nordiskt LärcenterReg 2024-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,4 mkr
▲ 96,0 %Årets resultat
124 tkr
▲ 221,3 %Tillgångar
487 tkr
▼ 13,7 %Eget kapital
230 tkr
▲ 116,5 %Soliditet
47,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
80 tkr
▼ 66,1 %Totala skulder
257 tkr
▼ 43,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 362 122 | 695 046 | 229 600 |
| Övriga externa kostnader | 1 065 835 | 452 496 | 128 533 |
| Personalkostnader | 12 867 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 178 127 | 75 934 | 61 067 |
| Resultat e. fin. poster | 171 809 | 57 473 | 53 871 |
| Resultat före skatt | 171 809 | 57 473 | 53 871 |
| Årets resultat | 123 904 | 38 559 | 42 774 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 237 186 | 284 352 | 389 452 |
| Omsättningstillgångar | 250 294 | 280 231 | 15 227 |
| Kassa & bank | 79 569 | 234 629 | 15 227 |
| Summa tillgångar | 487 480 | 564 583 | 404 679 |
| Eget kapital | 230 237 | 106 333 | 67 774 |
| Långfristiga skulder | 0 | 276 117 | 368 239 |
| Kortfristiga skulder | 257 243 | 182 133 | −31 334 |
| Soliditet (%) | 47,2 % | 19,0 % | 17,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 96,0 % jämfört med 2023, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 124 tkr, en nettomarginal på 9,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 47,2 % vid årets slut, upp från 17,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,97).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, kommunal vuxenutbildning o.d. (SNI 85312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+96,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
53,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB