Aktivt företag
Parfum Lombard Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget skall bedriva frisörgrossiströrelse, äga och uthyra flygmaskin, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 september 1935
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Företagsgatan 6
- Postnummer & ort
- 23351 SVEDALA
- Registrerat namn
- Parfum Lombard AktiebolagReg 1935-09-20
- Registrerat namn
- Keune SverigeReg 2001-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
23,0 mkr
▼ 0,9 %Årets resultat
917 tkr
▲ 210,3 %Tillgångar
12,0 mkr
▲ 6,2 %Eget kapital
3,5 mkr
▲ 35,1 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
2,2 mkr
▲ 4097,8 %Totala skulder
7,3 mkr
▼ 6,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 23 000 263 | 23 199 775 | 25 126 281 | 25 064 219 | 24 021 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 586 296 | 6 446 766 | 5 730 597 | 5 501 605 | - |
| Personalkostnader | 8 068 800 | 7 388 235 | 9 852 480 | 10 064 623 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 693 421 | 703 034 | 823 590 | 940 070 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 473 464 | 463 110 | 689 036 | 833 503 | 1 076 000 |
| Resultat före skatt | 1 164 629 | 376 825 | 514 087 | 618 072 | - |
| Årets resultat | 916 593 | 295 373 | 405 823 | 489 571 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 234 015 | 4 630 885 | 5 023 648 | 4 540 265 | - |
| Omsättningstillgångar | 7 724 838 | 6 632 110 | 5 644 594 | 5 566 921 | - |
| Kassa & bank | 2 192 164 | 52 222 | 23 918 | 705 345 | - |
| Summa tillgångar | 11 958 853 | 11 262 995 | 10 668 242 | 10 107 186 | - |
| Eget kapital | 3 526 572 | 2 609 979 | 2 314 605 | 1 908 782 | - |
| Långfristiga skulder | 3 383 858 | 3 947 624 | 3 378 985 | 2 963 009 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 922 554 | 3 888 358 | 4 243 903 | 4 679 595 | - |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 28,9 % | 27,1 % | 23,3 % | 26,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 25,1 mkr (2022) till 23,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 917 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, upp från 23,3 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Svedala
Andra registrerade bolag med säte i Svedala.
- 044 Gruppen ABAB
- 1723 Sverige ABAB
- 2 Remmare ABAB
- 24h7d Logistic & Solution ABAB
- 2nd Floor ABAB
- 31 Equipment ABAB
- 5Fifteen ABAB
- 747 Konsult ABAB