Aktivt företag

Parfymeriet Nyköping AB

AB Org.nr 5569932493
← Tillbaka

Översikt

Försäljning av hudvård, makeup, parfym, accessoarer samt lättare skönhetsbehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Skapar hemsidor samt utför datatjänter och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
2 december 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
Bransch (SNI)
SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bagaregatan 31 a
Postnummer & ort
61130 NYKÖPING
Registrerat namn
Parfymeriet Nyköping ABReg 2014-12-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
757 tkr
▲ 24,5 %
Årets resultat
-571 kr
▲ 99,3 %
Tillgångar
404 tkr
▲ 12,5 %
Eget kapital
79 tkr
▼ 0,7 %
Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
156 tkr
▲ 11,0 %
Totala skulder
216 tkr
▲ 53,7 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 756 568 607 540 580 518 1 219 077 1 392 680
Övriga externa kostnader 188 546 185 204 176 475 - -
Personalkostnader 257 637 148 919 163 916 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −30 571 −84 293 −39 230 - -
Resultat e. fin. poster −30 571 −84 293 −39 230 −88 485 228 501
Resultat före skatt −571 −84 293 −39 230 - -
Årets resultat −571 −84 293 −39 230 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 822 0 0 - -
Omsättningstillgångar 400 403 359 350 401 359 - -
Kassa & bank 155 714 140 253 191 967 - -
Summa tillgångar 404 225 359 350 401 359 - -
Eget kapital 79 272 79 843 164 136 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 215 953 140 507 98 223 - -
Soliditet (%) 41,0 % 52,9 % 68,4 % 65,0 % 70,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 581 tkr (2023) till 757 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 571 kr, en nettomarginal på −0,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
  • Soliditeten var 41,0 % vid årets slut, ned från 65,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 45 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Parfymeriet Nyköping AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-18 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Nyköping

Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.

Alla företag i Nyköping →