Aktivt företag
Paritur IT Consulting AB
Översikt
Bolaget ska bedriva datakonsultverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 juni 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Lundavägen 10
- Postnummer & ort
- 24532 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Paritur IT Consulting ABReg 2019-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,9 mkr
▲ 31,2 %Årets resultat
624 tkr
▲ 194,6 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 49,2 %Eget kapital
679 tkr
▲ 155,6 %Soliditet
64,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
763 tkr
▲ 225,4 %Totala skulder
376 tkr
▼ 14,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 929 489 | 1 470 815 | 1 377 934 | 1 547 589 | 1 508 446 |
| Övriga externa kostnader | 214 105 | 114 801 | 161 166 | - | - |
| Personalkostnader | 1 068 376 | 1 012 063 | 1 003 321 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 787 289 | 281 239 | 187 317 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 785 654 | 266 707 | 180 494 | 370 011 | 343 839 |
| Resultat före skatt | 785 654 | 266 707 | 180 494 | - | - |
| Årets resultat | 623 580 | 211 652 | 143 034 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 224 719 | 287 431 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 055 393 | 482 876 | 396 523 | - | - |
| Kassa & bank | 762 525 | 234 355 | 172 906 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 055 393 | 707 595 | 683 954 | - | - |
| Eget kapital | 679 431 | 265 851 | 194 199 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 208 094 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 375 962 | 441 744 | 281 661 | - | - |
| Soliditet (%) | 64,4 % | 37,6 % | 28,4 % | 68,3 % | 69,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2024) till 1,9 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 624 tkr, en nettomarginal på 32,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 64,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+6,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
91,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-09-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB