Aktivt företag
Partymakarna PARAB Restaurang Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse samt cateringverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 februari 1992
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hallvägen10
- Postnummer & ort
- 12162 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Partymakarna PARAB Restaurang AktiebolagReg 1992-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,2 mkr
▲ 13,0 %Årets resultat
723 tkr
▲ 277,5 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 24,5 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 41,8 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 60,1 %Totala skulder
774 tkr
▼ 10,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 217 722 | 7 273 853 | 9 210 000 | 9 038 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 019 484 | 1 842 830 | - | - |
| Personalkostnader | 3 106 133 | 2 949 400 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 915 327 | 244 735 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 915 834 | 244 132 | 1 683 000 | 2 128 000 |
| Resultat före skatt | 915 834 | 244 132 | - | - |
| Årets resultat | 723 410 | 191 648 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 680 609 | 661 324 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 549 558 | 1 932 980 | - | - |
| Kassa & bank | 1 616 658 | 1 010 023 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 230 167 | 2 594 304 | - | - |
| Eget kapital | 2 455 860 | 1 732 450 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 774 307 | 861 854 | - | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 67,0 % | 70,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,0 % jämfört med 2024, till 8,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 723 tkr, en nettomarginal på 8,8 %.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 71,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Partymakarna PARAB Restaurang Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB