Aktivt företag
Passvägen Ekonomi AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva redovisning - och konsultverksamhet inom ekonomi.
- Registrerat
- 25 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46170 Provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- snapphanevägen 14
- C/o
- c/o Yasin Adem
- Postnummer & ort
- 17754 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Passvägen Ekonomi ABReg 2023-04-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
458 tkr
▲ 77,5 %Årets resultat
3 tkr
▲ 104,4 %Tillgångar
194 tkr
▼ 12,9 %Eget kapital
29 tkr
▲ 9,8 %Soliditet
14,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
127 tkr
▲ 20,4 %Totala skulder
165 tkr
▼ 16,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 458 204 | 258 158 |
| Övriga externa kostnader | 104 363 | 126 937 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 2 579 | −58 368 |
| Resultat e. fin. poster | 2 579 | −58 748 |
| Resultat före skatt | 2 579 | −58 748 |
| Årets resultat | 2 579 | −58 748 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 193 699 | 222 471 |
| Kassa & bank | 126 586 | 105 115 |
| Summa tillgångar | 193 699 | 222 471 |
| Eget kapital | 28 830 | 26 252 |
| Långfristiga skulder | 135 000 | 100 000 |
| Kortfristiga skulder | 29 869 | 96 219 |
| Soliditet (%) | 14,9 % | 11,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 77,5 % jämfört med 2024, till 458 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,6 %.
- Soliditeten var 14,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+77,5 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
6,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB