Aktivt företag
Pastariket AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva restaurang, pastakök i mobil vagn för direkt försäljning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bankgatan 6
- Postnummer & ort
- 30243 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Pastariket ABReg 2016-05-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▼ 3,7 %Årets resultat
-219 tkr
▲ 65,4 %Tillgångar
400 tkr
▼ 53,4 %Eget kapital
295 tkr
▼ 63,2 %Soliditet
73,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
210 tkr
▼ 60,1 %Totala skulder
104 tkr
▲ 82,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 439 702 | 2 533 245 | 2 573 284 | 2 581 017 | 1 856 000 |
| Övriga externa kostnader | 891 673 | 907 519 | 772 676 | 620 530 | - |
| Personalkostnader | 714 756 | 1 179 732 | 1 206 968 | 1 276 611 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −217 962 | −596 889 | 66 800 | 122 783 | - |
| Resultat e. fin. poster | −219 165 | −634 217 | 716 650 | 120 478 | 292 000 |
| Resultat före skatt | −219 165 | −634 217 | 716 650 | 155 478 | - |
| Årets resultat | −219 165 | −634 217 | 702 710 | 122 599 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 66 738 | 65 026 | 180 500 | 91 354 | - |
| Omsättningstillgångar | 333 021 | 793 724 | 1 538 158 | 939 421 | - |
| Kassa & bank | 210 073 | 526 696 | 1 120 000 | 553 945 | - |
| Summa tillgångar | 399 759 | 858 750 | 1 718 658 | 1 030 775 | - |
| Eget kapital | 295 278 | 801 443 | 1 435 660 | 732 950 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 104 481 | 57 307 | 282 998 | 297 825 | - |
| Soliditet (%) | 73,9 % | 93,3 % | 83,5 % | 71,1 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,6 mkr (2022) till 2,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 219 tkr, en nettomarginal på −9,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 73,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−74,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
488 tkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB