Aktivt företag
Patrick Wahl Galopp AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget skall bedriva uppfödning, träning tävling samt handel med hästar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västmannagatan 107a
- C/o
- Bo Bäckman
- Postnummer & ort
- 11343 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Patrick Wahl Galopp ABReg 2020-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,9 mkr
▼ 8,2 %Årets resultat
53 tkr
▲ 217,1 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 3,8 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 4,8 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
286 tkr
▲ 0,4 %Totala skulder
591 tkr
▲ 2,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 903 059 | 8 612 568 | 9 341 802 | 6 783 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 373 454 | 1 362 389 | 1 287 257 | - |
| Personalkostnader | 2 196 301 | 1 687 670 | 1 019 590 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 73 429 | 29 848 | 268 768 | - |
| Resultat e. fin. poster | 70 479 | 26 770 | 268 314 | 268 000 |
| Resultat före skatt | 70 479 | 26 770 | 268 314 | - |
| Årets resultat | 53 163 | −45 401 | 249 230 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 950 000 | 905 028 | 995 028 | - |
| Omsättningstillgångar | 809 666 | 789 906 | 646 538 | - |
| Kassa & bank | 285 502 | 284 306 | 103 477 | - |
| Summa tillgångar | 1 759 666 | 1 694 934 | 1 641 566 | - |
| Eget kapital | 1 168 512 | 1 115 349 | 1 060 749 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 591 154 | 579 585 | 580 817 | - |
| Soliditet (%) | 51,0 % | - | - | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 9,3 mkr (2023) till 7,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 53 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut, ned från 63,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB