Aktivt företag

Paul Hannah Medical Consulting AB

AB Org.nr 5590545595
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva läkar- och sjukskötersketjänster, konsultationer inom hälso- och sjukvård, äga och förvalta värdepapper och fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 mars 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
14763 UTTRAN
Registrerat namn
Paul Hannah Medical Consulting ABReg 2016-03-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
562 tkr
▲ 2,0 %
Årets resultat
359 tkr
▼ 11,4 %
Tillgångar
783 tkr
▲ 8,0 %
Eget kapital
644 tkr
▲ 10,1 %
Soliditet
82,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
665 tkr
▲ 22,1 %
Totala skulder
139 tkr
▼ 0,8 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 561 599 550 799 408 011 579 600 365 715
Övriga externa kostnader 93 226 67 525 80 310 - -
Personalkostnader 13 044 12 015 22 035 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 455 329 471 259 305 666 - -
Resultat e. fin. poster 453 578 512 432 433 565 514 013 281 712
Resultat före skatt 453 578 512 432 433 565 - -
Årets resultat 358 938 405 284 344 703 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 9 865 13 598 456 920 - -
Omsättningstillgångar 772 841 711 341 614 244 - -
Kassa & bank 664 779 544 651 486 135 - -
Summa tillgångar 782 706 724 939 1 071 164 - -
Eget kapital 644 198 585 259 829 976 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 138 508 139 680 241 188 - -
Soliditet (%) 82,3 % 80,7 % 77,5 % 81,4 % 83,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 408 tkr (2024) till 562 tkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 359 tkr, en nettomarginal på 63,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 82,3 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
81,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
63,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+11,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
55,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Paul Hannah Medical Consulting AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-09-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-09-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-01-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-11-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Uttran

Andra registrerade bolag med säte i Uttran.

Alla företag i Uttran →