Aktivt företag
Pauser Media Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Föremålet för företagets verksamhet är tidningsproduktion, utbildning, event och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 februari 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rökerigatan 19
- C/o
- Pauser Media Aktiebolag
- Postnummer & ort
- 12162 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Pauser Media AktiebolagReg 2018-01-16
- Registrerat namn
- NordreporternReg 2018-01-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
44,3 mkr
▼ 3,0 %Årets resultat
850 tkr
▼ 61,3 %Tillgångar
12,7 mkr
▼ 18,9 %Eget kapital
2,5 mkr
▼ 48,4 %Anställda
37
Medelantal
Kassa & bank
7,9 mkr
▼ 17,7 %Totala skulder
9,2 mkr
▼ 6,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 44 337 854 | 45 714 133 | 42 211 259 | 37 582 000 | 30 512 000 |
| Övriga externa kostnader | 8 685 370 | 7 840 221 | 7 070 691 | - | - |
| Personalkostnader | 24 366 025 | 24 474 866 | 18 333 799 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 915 288 | 2 635 656 | 6 085 648 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 123 477 | 2 809 031 | 6 085 031 | 6 481 000 | 5 902 000 |
| Resultat före skatt | 1 123 477 | 2 809 031 | 6 085 031 | - | - |
| Årets resultat | 849 502 | 2 193 188 | 4 794 303 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 685 069 | 15 636 757 | 18 695 853 | - | - |
| Kassa & bank | 7 904 364 | 9 600 302 | 13 060 044 | - | - |
| Summa tillgångar | 12 685 069 | 15 636 757 | 18 695 853 | - | - |
| Eget kapital | 2 508 189 | 4 858 687 | 6 665 499 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 151 989 | 9 753 179 | 11 005 463 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 36,3 % | 40,0 % | 56,2 % | 57,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,0 % jämfört med 2024, till 44,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 850 tkr, en nettomarginal på 1,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av tidskrifter (SNI 58130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
33,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
37 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08- Grill & Kebab ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 2 Be First ABAB
- 2 min Holding ABAB