PBS Svensk Värmekälla AB
Översikt
Företaget ska bedriva handel och partihandel av värme produkter samt även tillverka och utveckla nya produkter inom värme. samt även grossist verksamhet av vvs produkter så som värmeprodukter som pannor , brännare och reservdelar, samt kaminer, vedspisar och skorstens delar. företaget kommer att bedriva handel av vvs artiklar och värme artiklar så som kaminer pannor vedspisar och skorstenar försäljning kommer huvudsakligen att ske via e-handel.
- Registrerat
- 24 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47522 Detaljhandel med järn- och VVS-varor
- Bransch (SNI)
- SNI 46431 Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
- Bransch (SNI)
- SNI 25210 Tillverkning av radiatorer, ånggeneratorer och pannor för centraluppvärmning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hallonvägen 3
- Postnummer & ort
- 51157 KINNA
- Registrerat namn
- PBS Svensk Värmekälla ABReg 2023-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 12 201 822 | 7 433 934 | - |
| Övriga externa kostnader | 2 854 271 | 1 693 543 | - |
| Personalkostnader | 1 167 934 | 432 740 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 249 594 | −361 366 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 251 110 | −361 366 | 0 |
| Resultat före skatt | 251 110 | −361 366 | 0 |
| Årets resultat | 251 110 | −361 366 | 0 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 006 944 | 1 899 109 | - |
| Kassa & bank | 677 166 | 562 471 | - |
| Summa tillgångar | 2 006 944 | 1 899 109 | - |
| Eget kapital | −110 256 | −361 366 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 117 200 | 2 260 475 | - |
| Soliditet (%) | -5,5 % | -19,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 64,1 % jämfört med 2023, till 12,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 251 tkr, en nettomarginal på 2,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−110 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,95).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kinna
Andra registrerade bolag med säte i Kinna.
- 3ndtex Fastigheter i Kinna ABAB
- 7H Bil ABAB
- 7H Clinic ABAB
- 7H Elpartner ABAB
- 7H Medical ABAB
- A-C Larssons Försäljning ABAB
- A. Anderssons Åkeri AktiebolagAB
- A.M.C Invest ABAB