Aktivt företag
Peli Bygg Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva byggnadsarbeten, såväl nybyggnad, ombyggnad som renovering.
- Registrerat
- 7 februari 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Höstvägen 2
- Postnummer & ort
- 18631 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Peli Bygg AktiebolagReg 1991-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,7 mkr
▲ 70,1 %Årets resultat
336 tkr
▲ 842,7 %Tillgångar
698 tkr
▲ 233,5 %Eget kapital
427 tkr
▲ 366,0 %Soliditet
61,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
612 tkr
▲ 659,2 %Totala skulder
270 tkr
▲ 130,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 708 196 | 1 004 172 | 1 574 254 | 2 302 000 | 3 089 000 |
| Övriga externa kostnader | 174 620 | 208 430 | 286 974 | - | - |
| Personalkostnader | 11 061 | 475 400 | 542 856 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 395 705 | 35 591 | 3 322 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 394 698 | 35 595 | 1 857 | 126 000 | 33 000 |
| Resultat före skatt | 394 698 | 35 595 | 1 857 | - | - |
| Årets resultat | 335 566 | 35 595 | 1 857 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 5 734 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 697 665 | 209 201 | 497 432 | - | - |
| Kassa & bank | 611 835 | 80 588 | 38 808 | - | - |
| Summa tillgångar | 697 665 | 209 201 | 503 166 | - | - |
| Eget kapital | 427 255 | 91 689 | 56 094 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 270 410 | 117 512 | 447 072 | - | - |
| Soliditet (%) | 61,0 % | 44,0 % | 11,0 % | 17,0 % | -10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 70,1 % jämfört med 2025, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 336 tkr, en nettomarginal på 19,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 61,0 % vid årets slut, upp från 17,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+70,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−13,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
78,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-06-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB