Registrerat, ej verksamt
Pennstället 11 AB
Översikt
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Drottninggatan 73A
- C/o
- C/o Mikael Ikonen
- Postnummer & ort
- 11136 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Pennstället 11 ABReg 2014-01-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
0 kr
Årets resultat
2,7 mkr
▼ 24,5 %Tillgångar
16,3 mkr
▲ 18,0 %Eget kapital
16,2 mkr
▲ 18,0 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4,8 mkr
▲ 149,6 %Totala skulder
80 tkr
▲ 14,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 25 000 | 37 500 | 18 751 | 16 250 | 22 500 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −25 000 | −37 500 | −18 751 | −16 250 | −22 500 |
| Resultat e. fin. poster | 2 687 004 | 3 540 039 | 2 699 779 | 1 979 686 | 673 645 |
| Resultat före skatt | 2 687 004 | 3 540 039 | 2 699 779 | 1 979 686 | 673 645 |
| Årets resultat | 2 674 294 | 3 539 918 | 2 697 361 | 1 976 765 | 665 541 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 693 482 | 9 989 180 | 8 768 176 | 6 851 645 | 4 744 315 |
| Omsättningstillgångar | 6 618 670 | 3 833 586 | 2 535 022 | 1 942 978 | 2 243 821 |
| Kassa & bank | 4 753 519 | 1 904 241 | 1 683 | 66 165 | 832 664 |
| Summa tillgångar | 16 312 152 | 13 822 766 | 11 303 198 | 8 794 623 | 6 988 136 |
| Eget kapital | 16 231 718 | 13 752 674 | 11 230 306 | 8 716 645 | 6 916 980 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 434 | 70 092 | 72 892 | 77 978 | 71 156 |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 99,0 % | 99,0 % | 99,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2023.
- Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut.
Avkastning på eget kapital
16,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-11-30)
Registrerad: 2022-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-11-30)
Registrerad: 2021-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-11-30)
Registrerad: 2020-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-11-30)
Registrerad: 2019-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB