Avregistrerat
Pennstället 52 AB
Översikt
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Avregistrerat
- 11 augusti 2026
- Avregistreringsorsak
- Fusion
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Näs gård Lövnäs 3
- C/o
- c/o Clas Tegidius
- Postnummer & ort
- 59197 MOTALA
- Registrerat namn
- Pennstället 52 ABReg 2014-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-44 tkr
▼ 101,0 %Tillgångar
17,2 mkr
▼ 5,2 %Eget kapital
9,4 mkr
▼ 0,5 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
166 tkr
▼ 55,5 %Totala skulder
7,7 mkr
▼ 10,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 44 987 | 29 644 | 26 250 | 69 250 | 12 000 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −44 987 | −29 644 | −26 250 | −69 250 | −12 000 |
| Resultat e. fin. poster | −208 745 | 4 622 898 | 5 539 123 | 6 629 536 | −271 402 |
| Resultat före skatt | −43 835 | 4 585 398 | 5 472 873 | 6 629 536 | −271 402 |
| Årets resultat | −43 835 | 4 568 076 | 5 468 296 | 6 629 536 | −271 402 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 16 942 237 | 12 981 480 | 11 179 598 | 11 046 371 | 9 675 839 |
| Omsättningstillgångar | 231 199 | 5 140 011 | 12 054 493 | 7 764 846 | 2 555 339 |
| Kassa & bank | 166 497 | 374 108 | 8 767 075 | 5 119 593 | 2 555 311 |
| Summa tillgångar | 17 173 436 | 18 121 491 | 23 234 091 | 18 811 217 | 12 231 178 |
| Eget kapital | 9 442 866 | 9 486 701 | 5 618 624 | 8 840 328 | 12 210 792 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 730 570 | 8 634 790 | 17 615 467 | 9 970 889 | 20 386 |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 52,0 % | 24,0 % | 47,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 44 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 47,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,03).
Avkastning på eget kapital
−0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
9 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-11-30)
Registrerad: 2022-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-11-30)
Registrerad: 2021-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-11-30)
Registrerad: 2020-02-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-11-30)
Registrerad: 2019-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB