Aktivt företag

Per Benzlers Förvaltning AB

AB Org.nr 5561831784
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall förvalta fastigheter och värdepapper ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
23 augusti 1973
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Bransch (SNI)
SNI 66190 Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 69
Postnummer & ort
13922 VÄRMDÖ
Registrerat namn
Per Benzlers Förvaltning ABReg 2005-05-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
502 tkr
▼ 8,4 %
Årets resultat
180 tkr
▼ 53,9 %
Tillgångar
1,4 mkr
▼ 1,5 %
Eget kapital
482 tkr
▼ 19,9 %
Soliditet
65,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
54 tkr
▼ 16,3 %
Totala skulder
380 tkr
▲ 5,3 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 501 583 547 806 529 000 570 000
Övriga externa kostnader 95 688 58 924 - -
Personalkostnader - - - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 309 020 392 013 - -
Resultat e. fin. poster 308 811 388 417 362 000 416 000
Resultat före skatt 229 276 497 417 - -
Årets resultat 180 125 390 487 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 050 900 1 147 776 - -
Omsättningstillgångar 365 881 290 295 - -
Kassa & bank 54 048 64 570 - -
Summa tillgångar 1 416 781 1 438 071 - -
Eget kapital 481 700 601 576 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 379 546 360 495 - -
Soliditet (%) 65,1 % 68,1 % 71,0 % 63,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 8,4 % jämfört med 2024, till 502 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 180 tkr, en nettomarginal på 35,9 %.
  • Soliditeten var 65,1 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
  • Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag (SNI 68320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
61,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Per Benzlers Förvaltning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-13 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Värmdö

Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.

Alla företag i Värmdö →