Aktivt företag
Per Ove Nimér Design AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom kommunikation och design samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ljungsätersvägen 53
- Postnummer & ort
- 23641 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Per Ove Nimér Design ABReg 2006-03-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
142 tkr
▲ 148,8 %Årets resultat
53 tkr
▲ 126,6 %Tillgångar
26 tkr
▼ 67,2 %Eget kapital
11 tkr
▲ 125,7 %Soliditet
42,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▼ 66,9 %Totala skulder
15 tkr
▲ 146,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 141 795 | 57 000 | 431 948 | 541 400 | 213 399 |
| Övriga externa kostnader | 236 217 | 254 663 | 282 005 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −94 422 | −197 663 | 149 943 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −98 477 | −197 663 | 148 253 | 335 602 | 47 859 |
| Resultat före skatt | 52 542 | −197 663 | 109 253 | - | - |
| Årets resultat | 52 542 | −197 663 | 84 665 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 25 523 | 77 773 | 420 693 | - | - |
| Kassa & bank | 12 523 | 37 831 | 407 360 | - | - |
| Summa tillgångar | 25 523 | 77 773 | 420 693 | - | - |
| Eget kapital | 10 758 | −41 784 | 185 879 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 765 | −31 462 | 83 795 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,1 % | 100,0 % | 73,0 % | 63,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 53 tkr, en nettomarginal på 37,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,2 % vid årets slut, ned från 63,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−66,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,1 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−9,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-10-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-10-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-11-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB