Aktivt företag
Peralice AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper och fastigheter, bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom företagsutveckling samt utöva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 93149 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Peralice ABReg 2022-03-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▲ 58,9 %Årets resultat
1,4 mkr
▼ 18,6 %Tillgångar
4,7 mkr
▲ 55,8 %Eget kapital
2,9 mkr
▲ 48,8 %Soliditet
71,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 134,8 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 950 741 | 2 486 565 | 300 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 614 870 | 341 479 | 1 440 | - |
| Personalkostnader | 984 503 | 9 050 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 351 368 | 2 136 036 | 298 560 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 352 408 | 2 136 494 | 298 560 | −18 000 |
| Resultat före skatt | 1 748 408 | 2 136 494 | 298 560 | - |
| Årets resultat | 1 374 638 | 1 688 982 | 240 798 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 332 540 | 1 332 540 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 363 728 | 1 681 599 | 305 440 | - |
| Kassa & bank | 2 939 342 | 1 251 660 | 305 440 | - |
| Summa tillgångar | 4 696 268 | 3 014 139 | 305 440 | - |
| Eget kapital | 2 881 298 | 1 936 660 | 247 678 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 210 970 | 1 077 479 | 57 762 | - |
| Soliditet (%) | 71,6 % | 64,3 % | 81,1 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 300 tkr (2023) till 4,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 34,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 71,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
59,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+262,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB