Aktivt företag
Perform Showbiz i Ystad AB
Översikt
Bolaget ska bedriva artist-, musik- och showproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Platinagatan 10G
- C/o
- Perform Showbiz i Ystad AB
- Postnummer & ort
- 27139 YSTAD
- Registrerat namn
- Perform Showbiz i Ystad ABReg 2013-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 8,2 %Årets resultat
546 tkr
▲ 153,2 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 2,4 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 21,4 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
3,1 mkr
▲ 1,7 %Totala skulder
250 tkr
▼ 3,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 567 435 | 1 708 093 | 1 915 376 | 1 259 395 | 808 664 |
| Övriga externa kostnader | 98 265 | 221 964 | 73 755 | 36 620 | 100 452 |
| Personalkostnader | 1 189 232 | 1 471 014 | 1 383 953 | 1 181 776 | 1 095 981 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 268 704 | −1 348 | 473 979 | 202 342 | −199 624 |
| Resultat e. fin. poster | 338 369 | 64 287 | 474 179 | 202 342 | −193 169 |
| Resultat före skatt | 698 369 | 284 287 | 469 179 | 202 342 | 11 831 |
| Årets resultat | 545 967 | 215 613 | 366 318 | 157 708 | 4 945 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 349 | 34 698 | 52 048 | 69 397 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 256 916 | 3 162 493 | 3 251 652 | 2 868 359 | 2 922 589 |
| Kassa & bank | 3 123 863 | 3 070 342 | 3 188 481 | 2 708 774 | 2 338 722 |
| Summa tillgångar | 3 274 265 | 3 197 191 | 3 303 700 | 2 937 756 | 2 922 589 |
| Eget kapital | 2 529 762 | 2 083 795 | 1 968 183 | 1 651 865 | 1 494 156 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 249 503 | 258 396 | 260 517 | 215 891 | 358 433 |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 86,0 % | 85,0 % | 85,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,9 mkr (2023) till 1,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 546 tkr, en nettomarginal på 34,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
784 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-08-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-08-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB