Aktivt företag
Pergament Training AB
Översikt
Träna kunder i och utanför gymmet. Äga och förvalta fast och lös egendom. Workshops inom träning och hälsa. Importera lus och insektsprodukter.
- Registrerat
- 18 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18632 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Pergament Training ABReg 2016-02-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
70 tkr
▼ 56,6 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 107,4 %Tillgångar
139 tkr
▼ 16,0 %Eget kapital
93 tkr
▼ 36,1 %Soliditet
67,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
107 tkr
▼ 0,6 %Totala skulder
46 tkr
▲ 131,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 69 959 | 161 320 | 183 332 | 277 000 | 180 000 |
| Övriga externa kostnader | 41 762 | 56 343 | 38 644 | - | - |
| Personalkostnader | 4 020 | 35 316 | 4 377 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 397 | 32 315 | 77 868 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −2 398 | 32 314 | 77 803 | −161 000 | 177 000 |
| Resultat före skatt | −2 398 | 32 314 | 77 803 | - | - |
| Årets resultat | −2 398 | 32 314 | 77 803 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 138 540 | 164 970 | 182 502 | - | - |
| Kassa & bank | 107 302 | 107 934 | 158 290 | - | - |
| Summa tillgångar | 138 540 | 164 970 | 182 502 | - | - |
| Eget kapital | 92 856 | 145 254 | 162 939 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 45 684 | 19 716 | 19 563 | - | - |
| Soliditet (%) | 67,0 % | 88,0 % | 89,3 % | 79,1 % | 58,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 277 tkr (2022) till 70 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 67,0 % vid årets slut, ned från 79,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−56,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−21,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
3,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB