Aktivt företag
PerKet Holding AB
Översikt
Holdingbolaget ska äga aktier och/eller andra andelar i andra företag, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 januari 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85591 Arbetsmarknadsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 24531 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- PerKet Holding ABReg 2025-09-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
240 tkr
▼ 44,9 %Årets resultat
-109 tkr
▼ 152,3 %Tillgångar
107 tkr
▼ 66,7 %Eget kapital
124 tkr
▼ 46,7 %Soliditet
116,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
37 tkr
▼ 86,8 %Totala skulder
-17 tkr
▼ 120,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 240 124 | 435 537 |
| Övriga externa kostnader | 293 162 | 37 064 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −109 566 | 260 159 |
| Resultat e. fin. poster | −108 856 | 262 110 |
| Resultat före skatt | −108 856 | 262 110 |
| Årets resultat | −108 856 | 208 103 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 81 771 | 320 647 |
| Kassa & bank | 36 515 | 277 197 |
| Summa tillgångar | 106 771 | 320 647 |
| Eget kapital | 124 247 | 233 103 |
| Långfristiga skulder | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | −17 475 | 87 544 |
| Soliditet (%) | 116,4 % | 72,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 44,9 % jämfört med 2024, till 240 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 109 tkr, en nettomarginal på −45,3 %.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsmarknadsutbildning (SNI 85591). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−45,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−45,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
−87,6 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB