Aktivt företag
Permutar AB
Översikt
Företaget bedriver försäljning av effektivisering av schema och personalhantering främst genom implementering av egenutvecklad mjukvara.
- Registrerat
- 4 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Makaronigränd 3 LGH 1502
- C/o
- Andreas Runfalk
- Postnummer & ort
- 13131 NACKA
- Registrerat namn
- Permutar ABReg 2013-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
153 tkr
▼ 7,2 %Årets resultat
93 tkr
▼ 8,1 %Tillgångar
462 tkr
▲ 19,6 %Eget kapital
407 tkr
▲ 29,5 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
258 tkr
▲ 8,0 %Totala skulder
55 tkr
▼ 23,9 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 153 295 | 165 180 | 139 203 | 61 968 | 49 524 |
| Övriga externa kostnader | 31 207 | 30 348 | 19 827 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 118 605 | 129 768 | 114 312 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 118 127 | 129 768 | 114 079 | 51 796 | 38 769 |
| Resultat före skatt | 118 127 | 129 768 | 114 079 | - | - |
| Årets resultat | 92 747 | 100 930 | 88 931 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 461 857 | 386 256 | 271 184 | - | - |
| Kassa & bank | 258 086 | 238 929 | 190 637 | - | - |
| Summa tillgångar | 461 857 | 386 256 | 271 184 | - | - |
| Eget kapital | 407 351 | 314 604 | 213 674 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 54 506 | 71 652 | 57 510 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 81,0 % | 79,0 % | 82,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen minskade med 7,2 % jämfört med 2020, till 153 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 93 tkr, en nettomarginal på 60,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 82,0 % (2018).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,5 gånger om.
Rörelsemarginal
77,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
60,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,2 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+4,9 % per år
2019 till 2021
Avkastning på eget kapital
22,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- .me Recruitment Partner Sweden ABAB
- 08 Padel ABAB
- 0xEnclave ABAB
- 1.6 Momentum ABAB
- 100% bygg i Nacka ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB