Aktivt företag

Pernilla Vallgren AB

AB Org.nr 5592557465
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva rådgivning, utbildning och konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård samt att sälja hälso- och sjukvårdskompetens generellt och i övrigt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
13 maj 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86940 Sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Björnbärsgatan 9
Postnummer & ort
23443 LOMMA
Registrerat namn
Averia ABReg 2025-09-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
798 tkr
▲ 49,8 %
Årets resultat
139 tkr
▲ 65,5 %
Tillgångar
453 tkr
▲ 20,6 %
Eget kapital
329 tkr
▲ 13,4 %
Soliditet
72,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
322 tkr
▲ 11,4 %
Totala skulder
123 tkr
▲ 45,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 797 906 532 781 516 539 469 534 389 926
Övriga externa kostnader 7 364 20 915 25 060 4 271 2 769
Personalkostnader 610 397 403 124 292 651 490 593 227 930
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 180 145 108 742 198 828 −25 330 159 227
Resultat e. fin. poster 176 011 106 338 197 084 −28 457 157 838
Resultat före skatt 176 011 106 338 197 084 −28 457 157 838
Årets resultat 138 903 83 938 161 346 −28 457 123 765
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 452 551 375 257 322 695 193 345 345 788
Kassa & bank 322 111 289 136 221 805 117 475 260 468
Summa tillgångar 452 551 375 257 322 695 193 345 345 788
Eget kapital 329 495 290 592 281 654 120 308 148 765
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 123 056 84 665 41 041 73 037 197 023
Soliditet (%) 72,8 % 77,4 % 87,0 % 62,0 % 43,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 470 tkr (2021) till 798 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 139 tkr, en nettomarginal på 17,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 72,8 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet (SNI 86940). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+49,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+19,3 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
42,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
798 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Pernilla Vallgren AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-09 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Lomma

Andra registrerade bolag med säte i Lomma.

Alla företag i Lomma →