Aktivt företag
Pernwall Int AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska bedriva partihandel av klockor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Flottarestigen 74
- C/o
- C/o Niklas Pernwall Pernwall Int AB
- Postnummer & ort
- 19251 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Pernwall Int ABReg 2015-11-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
130 tkr
▲ 316,5 %Årets resultat
49 tkr
▲ 129,9 %Tillgångar
826 tkr
▲ 9,0 %Eget kapital
790 tkr
▲ 6,6 %Soliditet
95,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
162 tkr
▲ 175,6 %Totala skulder
36 tkr
▲ 123,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 129 956 | 31 200 | 580 514 | 4 328 000 | 5 153 000 |
| Övriga externa kostnader | 72 262 | 231 645 | 375 169 | - | - |
| Personalkostnader | 23 656 | 78 903 | 619 152 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 34 038 | −178 754 | −913 179 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 48 588 | −162 415 | −916 731 | 187 000 | 1 033 000 |
| Resultat före skatt | 48 588 | −162 415 | −274 731 | - | - |
| Årets resultat | 48 588 | −162 415 | −274 731 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 313 500 | 57 500 | 12 750 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 512 550 | 700 223 | 1 127 629 | - | - |
| Kassa & bank | 162 057 | 58 791 | 488 972 | - | - |
| Summa tillgångar | 826 050 | 757 723 | 1 140 379 | - | - |
| Eget kapital | 790 346 | 741 758 | 904 173 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 205 252 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 35 704 | 15 965 | 30 954 | - | - |
| Soliditet (%) | 95,7 % | 97,9 % | 79,3 % | 56,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 37,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 95,7 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ur och guldsmedsvaror (SNI 46480). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−60,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB