Pertechs AB
Översikt
Aktiebolaget ska direkt och indirekt bedriva motorsport och tekniska konsultationer inom företrädesvis motorsport och bilindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Även försälning av relaterade mjukvaror, för t.ex. beräknng och administration av fordon och tävlingsverksamhet, samt produkter, såsom t.ex. fordonskomponenter och kringutrustning, ingår i verksamheten. Handel av värdepapper kan även vara en del av verksamheten.
- Registrerat
- 7 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kaninvägen 14
- Postnummer & ort
- 53157 LIDKÖPING
- Registrerat namn
- Pertechs ABReg 2016-03-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 345 289 | 1 112 274 | 1 584 376 | 1 695 537 | 1 494 412 |
| Övriga externa kostnader | 256 596 | 171 632 | 206 841 | - | - |
| Personalkostnader | 989 980 | 986 656 | 904 503 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 98 713 | −46 014 | 473 032 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 373 706 | −320 803 | 472 528 | 564 941 | 554 160 |
| Resultat före skatt | 403 706 | −290 803 | 352 528 | - | - |
| Årets resultat | 372 059 | −291 233 | 276 535 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 341 000 | 2 226 000 | 2 500 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 556 717 | 376 726 | 481 093 | - | - |
| Kassa & bank | 263 432 | 178 316 | 299 634 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 897 717 | 2 602 726 | 2 981 093 | - | - |
| Eget kapital | 2 013 570 | 1 641 511 | 2 132 744 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 371 147 | 418 215 | 275 349 | - | - |
| Soliditet (%) | 83,5 % | 79,6 % | 86,8 % | 86,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 20,9 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 372 tkr, en nettomarginal på 27,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 83,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidköping
Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.
- 24 sju Lidköping ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige ABAB
- 24-Sju Snabbköp Sverige ABAB
- 24Seven Global ABAB
- 24SJU Gross Sweden ABAB
- 3EL i Lidköping ABAB
- 404 Personal Not Found ABAB
- 4ACE Solutions ABAB