Aktivt företag
Peter&Jonas El i Uddevalla AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30110 Byggande av civila fartyg och flytande materiel
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvintettvägen 10
- C/o
- c/o Jonas Thulin
- Postnummer & ort
- 45170 UDDEVALLA
- Registrerat namn
- Peter&Jonas El i Uddevalla ABReg 2018-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,2 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
423 tkr
▲ 17,2 %Tillgångar
1,5 mkr
▼ 3,6 %Eget kapital
751 tkr
▲ 6,9 %Soliditet
68,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 1,5 %Totala skulder
409 tkr
▲ 4,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 221 854 | 2 194 970 | 2 178 165 | 2 201 909 | 2 015 000 |
| Övriga externa kostnader | 144 582 | 152 870 | 181 208 | 190 923 | - |
| Personalkostnader | 1 606 319 | 1 595 622 | 1 514 752 | 1 457 960 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 410 953 | 430 558 | 458 608 | 519 114 | - |
| Resultat e. fin. poster | 412 508 | 444 468 | 473 355 | 519 313 | 395 000 |
| Resultat före skatt | 537 508 | 457 995 | 473 355 | 394 180 | - |
| Årets resultat | 423 259 | 361 005 | 373 952 | 312 448 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 173 753 | 233 753 | 315 925 | 37 172 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 353 429 | 1 351 016 | 1 262 931 | 1 076 237 | - |
| Kassa & bank | 1 149 987 | 1 166 926 | 955 304 | 765 862 | - |
| Summa tillgångar | 1 527 182 | 1 584 769 | 1 578 856 | 1 113 409 | - |
| Eget kapital | 750 610 | 702 351 | 716 346 | 364 393 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 408 572 | 389 418 | 355 983 | 242 489 | - |
| Soliditet (%) | 68,3 % | 69,0 % | 70,8 % | 68,8 % | 69,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2023) till 2,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 423 tkr, en nettomarginal på 19,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 68,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av civila fartyg och flytande materiel (SNI 30110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uddevalla
Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.
- 12iD ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butik nr 77 ABAB
- 2graf ABAB
- 348 Drott ABAB
- 3J Holding i Uddevalla ABAB
- 3lab ABAB
- 4 Wheel Film ABAB
- 411 Media ABAB