Aktivt företag
Peter L Konsult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva försäljningsuppdrag med järnhandelsvaror
- Registrerat
- 5 april 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47522 Detaljhandel med järn- och VVS-varor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kantinvägen 5
- C/o
- Peter Lundgren
- Postnummer & ort
- 27172 KÖPINGEBRO
- Registrerat namn
- Peter L Konsult ABReg 2023-04-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
843 tkr
▲ 3,4 %Årets resultat
-85 tkr
▼ 200,2 %Tillgångar
115 tkr
▼ 56,6 %Eget kapital
25 tkr
▼ 77,4 %Soliditet
21,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
55 tkr
▼ 63,3 %Totala skulder
90 tkr
▼ 41,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 842 749 | 815 360 |
| Övriga externa kostnader | 41 326 | 52 864 |
| Personalkostnader | 886 099 | 655 562 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −84 676 | 106 934 |
| Resultat e. fin. poster | −85 081 | 106 934 |
| Resultat före skatt | −85 081 | 106 934 |
| Årets resultat | −85 081 | 84 907 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 114 943 | 264 703 |
| Kassa & bank | 54 605 | 148 987 |
| Summa tillgångar | 114 943 | 264 703 |
| Eget kapital | 24 826 | 109 907 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 90 117 | 154 796 |
| Soliditet (%) | 21,6 % | 41,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 85 tkr, en nettomarginal på −10,1 %.
- Soliditeten var 21,6 % vid årets slut, ned från 41,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med järn- och vvs-varor (SNI 47522). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,1 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
843 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Köpingebro
Andra registrerade bolag med säte i Köpingebro.
- 100 procent måleri ABAB
- A H - Racing Sweden ABAB
- Åbergs Trädgård ABAB
- AF Stickgatan ABAB
- Agent One ABAB
- Agnehill ABAB
- AHLPTOPPEN ABAB
- Altengård Fastigheter ABAB