Aktivt företag
Peterssons Bygg & Kakel i Lerum AB
Översikt
Byggnadssnickare och plattsättare som utför allt ifrån renovering till nybyggnation.
- Registrerat
- 16 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Högbråtenvägen 14A
- Postnummer & ort
- 44195 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Peterssons Bygg & Kakel i Lerum ABReg 2020-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
4,2 mkr
▲ 71,6 %Årets resultat
240 tkr
▲ 2443,5 %Tillgångar
765 tkr
▲ 12,0 %Eget kapital
466 tkr
▲ 106,4 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
170 tkr
▼ 42,2 %Totala skulder
178 tkr
▼ 59,3 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 155 976 | 2 422 141 | 1 905 202 | 2 176 017 | 1 810 418 |
| Övriga externa kostnader | 455 664 | 331 643 | 242 107 | 286 013 | 293 150 |
| Personalkostnader | 1 001 935 | 586 876 | 557 865 | 551 326 | 683 104 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 406 747 | −23 409 | −86 086 | 265 468 | −16 332 |
| Resultat e. fin. poster | 406 086 | −24 259 | −86 178 | 265 100 | −16 346 |
| Resultat före skatt | 304 086 | −10 259 | −14 178 | 198 100 | −16 346 |
| Årets resultat | 240 424 | −10 259 | −14 178 | 156 616 | −18 591 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 64 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 700 673 | 682 506 | 699 114 | 502 652 | 264 041 |
| Kassa & bank | 170 442 | 295 102 | 158 380 | 76 415 | 93 844 |
| Summa tillgångar | 764 673 | 682 506 | 699 114 | 502 652 | 264 041 |
| Eget kapital | 466 329 | 225 905 | 236 163 | 250 341 | 93 725 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 178 344 | 438 601 | 430 951 | 148 311 | 133 316 |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,9 mkr (2024) till 4,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 240 tkr, en nettomarginal på 5,8 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+71,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+23,1 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
51,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB