Aktivt företag
PEW music AB
Översikt
Bolaget skall utföra musik- och ljudtekniktjänster samt utföra musikunderhållning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Viby Blekinge 1
- C/o
- c/o Emil Johansson
- Postnummer & ort
- 61496 ÖSTRA RYD
- Registrerat namn
- PEW music ABReg 2020-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
869 tkr
▼ 41,6 %Årets resultat
6 tkr
▲ 103,9 %Tillgångar
604 tkr
▼ 41,9 %Eget kapital
345 tkr
▲ 1,8 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
317 tkr
▼ 24,3 %Totala skulder
260 tkr
▼ 63,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 869 125 | 1 489 341 | 1 788 397 | 1 179 458 | 419 998 |
| Övriga externa kostnader | 243 208 | 214 598 | 235 879 | 320 021 | - |
| Personalkostnader | 0 | 2 249 | 0 | 5 074 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 394 | −155 033 | 515 349 | −14 365 | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 002 | −153 734 | 515 967 | −14 501 | 281 |
| Resultat före skatt | 6 002 | −153 734 | 515 967 | −14 501 | - |
| Årets resultat | 6 002 | −153 734 | 416 409 | −14 501 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 42 968 | 119 960 | 196 952 | - |
| Omsättningstillgångar | 604 463 | 997 052 | 936 242 | 750 731 | - |
| Kassa & bank | 317 436 | 419 497 | 724 773 | 684 244 | - |
| Summa tillgångar | 604 463 | 1 040 020 | 1 056 202 | 947 683 | - |
| Eget kapital | 344 719 | 338 717 | 492 451 | 76 042 | - |
| Långfristiga skulder | 10 400 | 10 400 | 326 470 | 326 470 | - |
| Kortfristiga skulder | 249 344 | 690 903 | 237 281 | 545 171 | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 32,6 % | 46,6 % | 8,0 % | 13,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2023) till 869 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, upp från 8,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−41,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östra Ryd
Andra registrerade bolag med säte i Östra Ryd.
- 3XB konsult ABAB
- 3XB Tävlingsconsult ABAB
- Affärn i Östra Ryd ekonomisk föreningEK
- Backa Equus ABAB
- Björkvik Säteri ABAB
- Bredband Östra Ryd Syd Ekonomisk föreningEK
- Carparts 79 ABAB
- CITA Studio ABAB