Aktivt företag

PFA Solteknik AB

AB Org.nr 5591952436
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-11

Import, installation och försäljning av solcellsanläggningar samt olika byggnads-intregerade solcellslösningar, batteribackup- lösningar. Import, installation och försäljning av elbilsladdare, elinstallationsarbete. Konsultverksamhet inom el och solcells- område.

Registrerat
15 februari 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43210 Elinstallationer
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Bransch (SNI)
SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Svänaskogen 6
C/o
PFA Solteknik AB
Postnummer & ort
54198 VÄRSÅS
Registrerat namn
PFA Solteknik ABReg 2019-07-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2021
Omsättning
8,5 mkr
▲ 65,3 %
Årets resultat
646 tkr
▲ 708,6 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 98,8 %
Eget kapital
1,0 mkr
▲ 179,4 %
Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
1,8 mkr
▲ 70,9 %
Nyckeltal 202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 455 764 5 116 522 1 786 781
Övriga externa kostnader 975 210 673 698 172 752
Personalkostnader 1 860 927 1 457 956 216 611
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 845 893 109 908 296 199
Resultat e. fin. poster 814 386 102 297 293 425
Resultat före skatt 814 386 102 297 293 425
Årets resultat 646 101 79 900 230 302
Balansräkning
Anläggningstillgångar 234 931 139 044 0
Omsättningstillgångar 2 554 807 1 264 460 771 029
Kassa & bank - - -
Summa tillgångar 2 789 738 1 403 504 771 029
Eget kapital 1 006 303 360 202 280 302
Långfristiga skulder 472 100 555 668 77 859
Kortfristiga skulder 1 311 335 487 634 412 868
Soliditet (%) 36,0 % 26,0 % 36,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2021
  • Omsättningen ökade med 65,3 % jämfört med 2020, till 8,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 646 tkr, en nettomarginal på 7,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 36,0 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+65,3 %
2020 till 2021
Avkastning på eget kapital
64,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför PFA Solteknik AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-06 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Värsås

Andra registrerade bolag med säte i Värsås.

Alla företag i Värsås →